Esős, mégis felemelő hangulatban zajlott a március 15-i szokásos megemlékezés a XII. kerületben, a Kis-Sváb-hegyen Kovács J. honvéd sírjánál. Az esemény különös jelentőséggel bír, hiszen a március 15-i forradalom és szabadságharc hősei előtt tisztelegve egy közösségépítő hagyományt őriz, amelyet évtizedeken keresztül Ráday Mihály és családja szervezett.
Egy sír, amely összeköt múltat és jelent
Kovács J. honvéd síremléke a Kis-Sváb-hegyen az egyetlen Budapest határain belül, amely nem temetőben található, és amely a szabadságharc hőseinek állít emléket. A megemlékezések hagyománya Ráday Mihályhoz kötődik, aki felismerte ennek a helyszínnek a jelentőségét, és évről évre megszervezte a koszorúzást, a közös éneklést és a történelmi visszaemlékezést.
A síremlék az idők során nemcsak emlékhellyé vált, hanem egy olyan közösségi tér is lett, ahol a politika és pártállások feletti összetartozás érzése erősödhet.
A közösségi emlékezet fontossága
A rendezvényen megjelentek között sokan voltak, akik hosszú évek óta rendszeresen részt vesznek az eseményen. Az idén esős idő ellenére is nagy számban megjelentek fiatalok és idősek egyaránt, bizonyítva, hogy az 1848-as forradalom üzenete generációkon átível. Az ünnepséget követően az egybegyűltek virágokat és koszorúkat helyeztek el a síron, ezzel is tisztelegve az ismeretlen honvéd emléke előtt.
A szervezők célja, hogy ez a hagyomány tovább éljen, és egyre több fiatal kapcsolódjon be az ünnepségek szervezésébe, hiszen ahogy Ráday Mihály is hangsúlyozta: „A múlt ismerete nélkül nincs jövő, és a közösen megélt emlékezés az egyik legfontosabb alapja egy erős közösségnek.”
Az eseményen készült fényképeket köszönjük Tihanyi Károly kollégánknak!
Be First to Comment