Lábatlan városában 2017. január 20-án a Gerenday Házban két kiállítás nyílt egy időben, amelyek a reformáció 500. évfordulója és a magyar kultúra napja előtt egyszerre tisztelegnek.
A fő kiállítás címe “A protestantizmus öt évszázada a Dunántúlon”, az ezt kísérő kamarakiállítás címe “A Dunántúli Református Egyházkerület három főgondnoka a XX. század hajnalán – Tisza Kálmán – Hegedüs Sándor – Tisza István emlékezete”.
A tárlatokat Millisits Máté művelődéstörténész rendezte, megvalósításuk a Budapesti Városvédő Egyesület szervezésében történt.
A megnyitó ünnepségen a Tatai Református Egyházmegyét Gerecsei Zsolt lelkészi főjegyző képviselte. Az eseményt jelenlétével megtisztelte Dinnyés István, Lábatlan város polgármestere.
Szabó Ildikó, a Geranday Ház vezetőjének köszöntő szavai után, Millisits Máté mutatta be a kiállításon szereplő műtárgyakat. A reformáció korát idéző alkotások közül kiemelte Babusa János szobrászművésznek az ötszázadik évfordulóra készített egész alakos Luther-szobrát. Az egyházkerületi főgondnokokra emlékező tárlatrészből Hegedüs Sándor utazóládájára és intarziaberakásos székére hívta fel a figyelmet.
A tárlat rendezőjének gondolatai után Darányiné Csonka Valéria, a Lábatlani Református Egyházközség lelkipásztora olvasta fel főtiszteletű Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspökének az alkalomra írt köszöntőlevelét.
Index:
- Millisits Máté megnyitja a kiállítást
- Darányiné Csonka Valéria lelkész felolvassa Steinbach József püspök úr köszöntését
A kiállítás megnyitó után az érdeklődők a Gerenday Ház nagytermében Hegedüs Sándor (1847-1906) miniszter, egyházkerületi főgondnok életét és munkásságát tanulmányokkal feltáró monográfia bemutatóján vettek részt.
Az Argumentum Kiadó gondozásában megjelent “Hegedűs Sándor, a százkezű politikus” című könyv részletes ismertetését Kovács László a Hegedüs-hagyaték gondozója tartotta, aki nemcsak a pár évvel ezelőtt több régi utazóládában felfedezett egyedülálló dokumentum együttes megtalálásáról szólt, hanem arról is, hogy a Hegedüs-dokumentumok feldolgozásával, megszülethetett a Hegedüs- monográfia. Kovács László ezután ismertette a Hegedüs Sándor-emlékév programjait.
Az emlékév célja, hogy felhívja a Kárpát-medencei magyarság figyelmét egy olyan hazafi elfeledett életművére, aki kereskedelmi miniszterként és a Dunántúli Református Egyházkerület főgondnokaként is maradandót alkotott. Az emlékév szervezői a százkezű politikus, egyházkerületi főgondnok halálának 110. és születésének 170. évfordulója alkalmával az egész Kárpát-medencére kiterjedő eseménysorozat megszervezését tűzték ki célul. Hegedüs Sándor 1847-ben született Kolozsvárott és 1906-ban hunyt el Budapesten. A politikus 1899. február 26-tól egészen 1902. március 4-i lemondásáig a Széll Kálmán miniszterelnök által vezetett kabinet kereskedelemügyi minisztere volt. A közel három évig tartó miniszteri hivatali ideje alatt a külkereskedelem növelésére és az ipar állami támogatására törekedett.
Index:
- Szabó Ildikó felolvassa Dr. Lukácsy András üdvözletét az évforduló alkalmából
- Millisits Máté a gályarabok emlékezetéről
- Millisits Máté Michiel de Ruyter admirálisról
- Kovács László beszél a “Hegedűs Sándor, a százkezű politikus” című könyvről
- Kovács László az utazóládák felfedezéséről
- Millisits Máté felolvas a könyvből
Az emlékév szervezői remélik, hogy az elkövetkező időben még számos dunántúli városban nyílik lehetőség megismertetni Hegedüs Sándor gazdag életművét és hagyatékának különleges tárgyait.
Néhány kép az eseményről:
Be First to Comment