- Ez az esemény elmúlt.
Vegyük kézbe a Városliget jövőjét!
2016.04.24 15:00 - 16:30
Időpont: 2016. április 24. 15:00–16:30
Helyszín: Budapest, Városliget, Petőfi Csarnok mögötti nagy rét (47.513598, 19.087277)
Vegyük kézbe a Városliget jövőjét!
A Liget Projekt keretében több száz fát terveznek kivágni. Holott egy idei közvélemény-kutatás szerint a budapestiek 75%-a új épületek létesítése nélkül akarja a Városliget megújítását.
A Liget Projekt érdemi szakmai és társadalmi egyeztetés nélkül, sőt a lakossági ellenvéleményeket semmibe véve zajlott és zajlik. Elfeledkeztek volna rólunk? Mutassuk meg, hogy itt vagyunk! A Városliget mindannyiunké!
A Ligetvédők szimbóluma, melyet együtt fogunk vasárnap megjeleníteni, egyszerre utal az erőre, a bátorságra, az emberre és a természetre; a gyökerekből fejlődik, nem azokat elvágva.
Újítsuk meg a Ligetet közparkként, eredeti funkciójának megfelelően, új épületek nélkül!
Az esemény szervezői:
- Ligetvédők
- A „Mindent a maga helyén!” felhívás kibocsátói (VAResLIGET.blog.hu)
- Greenpeace Magyarország Egyesület
Támogató szervezetek:
- Budapesti Városvédő Egyesület
- CivilZugló Egyesület
- Levegő Munkacsoport
- Városliget barátai
Az esemény pártoktól független, civil kezdeményezés. Ezért kérjük, erre az eseményre ne hozz pártzászlókat, pártok jelképeit ábrázoló transzparenseket. Köszönjük!
Az Index.hu cikke a lezajlott eseményről:
Ötszázan tüntettek a Liget projekt ellen
Szombaton több száz ember formázta meg a Ligetvédők szimbólumát, a bátorságot jelképező ökölből kinövő fát. A résztvevők azt követelik, hogy a világ első közparkja parkként újuljon meg, új létesítmények felhúzása nélkül – írja közleményében a Greenpeace.
A Városliget a világ első közparkja, Budapest meghatározó zöldfelülete, a város tüdeje.
A Városliget Zrt. cáfolja a Greenpeace-t
A tervezett, új múzeumépületek magassága nem haladja meg az engedélyezett 25 méteres párkánymagasságot, írták hétfői közleményükben. A beépítettség sem fog 12%-ra nőni, mert a szabályzat maximum 7%-ot engedélyez. Összességében a mostani 60-ról 65%-ra nő a zöldterület aránya.
Vasárnap a Greenpeace, a Ligetvédők és a VAResLIGET.blog.hu demonstrációján a megjelenített élő fa mindazok nevében „állt”, akik a Városligetet közparkként szeretnénk megőrizni, új épületek felhúzása nélkül – közölte a szervezet.
A résztvevõk a Ligetvédõk szimbólumát a bátorságot jelképezõ ökölbõl kinövõ fát formázzák.
Az állásfoglaláshoz csatlakozott szervezetek hiányolják a Liget Budapest Projekt kapcsán elmaradt párbeszédet a szakmával és a lakossággal. A Városliget védelmében fellépők álláspontja szerint egy közterület sorsáról csak tényleges társadalmi egyeztetést követően születhet döntés, a valós alternatívák vizsgálatával.
A Liget Budapest Projekt szétdarabolná a jelenlegi összefüggő zöldfelületeket az öt új múzeum megépítésével. Az esetenként 30-40 méter magas, jóval a fák fölé magasódó épületek vizuálisan megtörnék a parkélményt. Az állásfoglalást kiadó szervezetek nem a múzeumok ellen vannak, csak a múzeumok Városligetbe való elhelyezése ellen. Ahogy Budapest hajdani főépítésze, Schneller István fogalmaz: „innentől kezdve a Liget nem egy park lenne, hanem egy közintézmények között kialakított zöldterület.”
A Városliget beépítettsége a mostani 5,7%-ról mintegy 12%-ra nőne a Liget Budapest Projekt tervei alapján, amennyiben az új épületek helyén jelenleg álló fák kivágása mellett még számolunk a közművesítés, illetve az építkezés felvonulási területének kialakítása miatt eltávolítandó fákkal is – írják a környezetvédők. A jelenlegi parkélményt tovább rontaná, hogy egyes tervezett építmények miatt több helyen nem lehetne fákat ültetni, csak gyepesíteni. A füvesítés sem levegőtisztasági, sem klimatikus, sem rekreációs szempontból nem összevethető a fák árnyékot adó és szén-dioxid-elnyelő képességével – vélik.