Az a cél, hogy a mobilokra áthangolódott ifjúságot a kedvenc eszközeik segítségével rávegyük bizonyos kulturális értékek felfedezésére, a kulturális örökségünk egy-egy szeletének megismerésére. Kitalálunk egy versenyt, mely geográfiai helyekhez (GPS koordinátákhoz) kötődik. Pl.:
- “Ismerd meg a Városvédő Egyesület 35 éve alatt érintett helyszíneket!”
- “Érdekes helyszínek a BVE 35 évéből”
- “Kulturális Örökség Európai Éve – budapesti érdekességek”
- “Podmaniczky Frigyes életének és munkásságának helyszínei”
- “A KÖN 2018-as budapesti helyszínei”
- “100 éves házak 2018. Szombathely”
- “Nemzeti Panteon Alapítvány: 50 fontos emlékhely Magyarországon”
- … és hasonlók, a választék végtelen
Közös erővel a kiválasztott helyszíneket összegyűjtjük és például egy ilyen táblázatba foglaljuk. Ez borzasztó nagy munka, sok-sok tapasztalt közreműködő bevonásával készíthető el. Ők töltik ki a B és C oszlopot, sőt ha nagyon rendesek feladatsort is rendelnek az egyes helyszínekhez. Erre az G,H,I oszlopokban találhatók példák.
Ezt követően egy lelkes csapat GPS-szel beméri a helyszíneket, és elhelyez mindenütt egy webcímet tartalmazó QR kódot, mely címen az illető objektumra vonatkozó feladatok lesznek. A bemért koordinátákat mutatja a D oszlop.
Ezeket a koordinátákat feltöltjük a webre úgy, hogy az érdeklődők le tudják tölteni a mobiljuk egy térkép alkalmazásába, hogy könnyen megkereshetők legyenek. (Ennek kivitelezéséhez megkerestem a geocaching.hu fejlesztőit, akik megígérték, foglalkoznak a dologgal.)
Ha valaki részt kíván venni a versenyben bejelentkezhet a FB, Google vagy Geocaching azonosítójával. (Bejelentkezés nélkül is rész lehet venni a játékban, és végigjárhatja valaki a helyszíneket, megoldhatja a feladatokat, ám ilyenkor nem tudjuk jutalmazni, mert nem azonosítható, hogy kiről van szó.)
Az a cél, hogy minél több pontot felkeressünk, és megoldjuk az ott található feladatokat. A versenyző/érdeklődő a térkép alkalmazással felkeres egy helyszínt, megkeresi az ott elhelyezett/elrejtett QR kódot, a telefonjával leolvassa. (Javasolt vonalkód olvasó a PRO Geeks.Lab). A leolvasást követően a versenyző telefonján megjelenik az adott helyszínre vonatkozó feladatsor. Képességei szerint, vagy a telefon böngészőjének használatával válaszol a feltett kérdésekre, és az Elküldöm gombra kattintva beküldi az adott ponthoz tartozó megoldást.
A válaszok eljutnak és rögzítésre kerülnek az illető adatai között, sőt azonnal kiértékelésre is kerülnek. A versenyt azok nyerik, akik a legtöbb helyes választ adják.
Úgy tervezzük, hogy az informatikai háttér kidolgozása után, feladatok definiálását követően a rendszer teljesen automatikusan működik, gyűjti az adatokat, kommunikál a versenyzőkkel, mutatja az elért eredményeket és azt, hogy az illető hol áll a versenyben.
Nagyjából ez lenne a nem különösen bonyolult koncepció.
[box]Remélem kiderül, hogy a helyszínek meglátogatása önmagában élmény. Ha szellemes, tartalmas feladatokat tudunk kitalálni, szintén vonzóvá teszik az ifjúság és mások számára a versenyt. Egy okosan kitalált feladatsorban a kérdések is érdemi információt hordozhatnak, ami segítheti az adott helyszín értékeinek memorizálását, ami végül is a lényeg.[/box]
Röviden a fő feladatok:
- A helyszínek összegyűjtése és a feladatok kitalálása óriási munka, remélem, hogy ebben az Egyesület tagjai szívesen részt vesznek. (Valami motivációt ki kéne találni a méltányolásukra…)
- A varosvedo.hu vagy egy önálló weboldalon:
- Definiálni kell a szabályokat.
- Pontosan le kell írni a technikai követelményeket (alkalmazások és használatuk, stb.)
- Természetesen itt vannak a kérdőívek.
- Itt hozzuk létre az adatbázist, melyben a versenyzők adatait, eredményeit tároljuk.
- Keresni/készíteni kell egy térképes, mobil appot, melybe le tudják tölteni az adott verseny pontjainak koordinátáit, és amely alkalmazás elvezeti a versenyzőket a helyszínekre.
- Meg kell szervezni a versenyt:
- Szponzorokat kell keresni, hogy valóban értékes nyereményekkel motiváljuk a résztvevőket.
- Hirdetés, plakátok, a komolyabbaknál sajtónyilvánosság, stb. (A verseny adott napon kezdődik, és határozott ideig tart.)
- Talán érdemes lenne egy-egy záróeseményen megünnepelni a nyerteseket (és a kultúrát).
Fontosnak tartjuk, hogy fent egy technológia kidolgozásának koncepcióját fektettük le, melynek alkalmazásával további, hasonló versenyeket lehet meghirdetni. Természetesen akkor már jóval kisebb energiával, hiszen már “csak” a feladatok kidolgozására lesz szükség.
Ha egy kicsit elengedjük a fantáziánkat, millió aprósággal fel lehet ruházni, érdekesebbé, hasznosabbá, motiválóbbá lehet tenni a rendszert. A versenyzők az adott objektumokról elmondhatják a véleményüket, a kapcsolódó élményeiket, fotókat tölthetnek fel, ajánlhatnak hasonló értékeket, stb.
Nagy jelentősége van annak is, hogy az egyes versenyek kidolgozásához mennyire intelligens felületet tudunk kialakítani? A kódok kihelyezésén kívül mindent el lehet intézni távmunkával. Kitűnő lehetőség arra, hogy a kulturális örökséget jobban ismerő idősebb nemzedék a tudását, műveltségét a helyek és feladatok kidolgozásával átadja a következő generációnak.
[box]Ez a bejegyzés talán azért íródott, mert olyan intézményt keresünk, amely fantáziát lát a dologban, és hajlandó befogadni a fejlesztést esetleg valamilyen pályázat, vagy egyéb lehetőség keretében. Mint jeleztem nem adják ingyen, attól függően, hogy mennyire profi céget, cégeket tudunk bevonni a fejlesztésbe (a profi attól különbözik az amatőrtől, hogy nagy pénzért dolgozik). Tehát, 400 ezertől akár 4 millió forint körüli költség is elképzelhető a kivitelezendő rendszer rugalmasságától, időtálló megoldásaitól, stb. függően.[/box]
J.A.
Annak érdekében, hogy ki lehessen próbálni a dolgot, ide másoltam hat helyszín QR kódját. Ezeket némi próbálkozással le lehet olvasni a fent jelzett applikációval és elvezetnek az adott helyszín feladatait tartalmazó weboldalra ahol a talált feladatokat megoldhatjuk.
- Akinek nincs kedve a telefonjával és/vagy a kóddal vacakolni, kattintson az alábbi ábrákra, így is kipróbálhatja, hogy mire gondoltunk. (Persze ezeknél okosabbakat is el tudunk képzelni, de ugye ez csak egy demó:)
- Az ábrák mellett – hogy tudni lehessen miről van szó – feltüntettük a helyet is.
- A megoldások egyelőre az [email protected] címre érkeznek.
Podmaniczky-szobor | |
Illés- (Éliás) kút | |
Kereszt a Tabánban | |
Feneketlen-tó | |
Bodor-kút | |
Kandeláberek az Andrássy úton |
Be First to Comment