A https://varosvedo.hu/2014/07/
2013-ban a BKK közleményében (https://bkk.hu/2013/07/
Mi az igazság, és hol lehetne erről a találgatásoknál részletesebben olvasni (esetleg hallani, amennyiben tv- vagy rádióműsorban esett erről szó).
Wild László építész válasza:
A tervezés előzményeként sokat nyomoztam, éppen a két szobor alkotójával és megnevezésével kapcsolatban. Sajnos nem találtam erről magyar leírásokban még említést sem. A Margit híd, mint francia alkotás, eléggé utált volt a közönség körében, így csak a Lánchíd és később a Ferencz József híd volt a fő téma a leírásokban.
Ahonnan esetleg adat kerülhetett volna elő, az a jelenleg is működő (Societé de Construction de Batignoles) tervező és kivitelező cég lehetett volna, de több megkeresésre sem válaszoltak, ezt nekem már előzőleg is jelezték korábbi kutatók. Jellemző, hogy a francia követség sem méltatott válaszra a többszöri segítségkérésekre. Ajánlkozott egy idegenvezető is, hogy ő biztosan tud segíteni a nyomozásban, de ő is falnak ütközött.
Adolphe Martial Thabard, aki a szobrokat készítette – Ernest Goüin, a híd tervezője vázlatai alapján –, mint a többi szobrász is, az antikvitás jegyében dolgozott. Bravúros szobrász volt, de szerintem – francia lévén – talán még azt sem tudta, hogy hol van a Duna, nemhogy szándékolta volna a Duna istennőjét ábrázolni.
A szoborpár másik tagja Héraklész, akiről az attribútumok egyértelműsítik értelmezését. (Egy századfordulós építészeti mintakönyveben a hídon látható Héraklész rajzát megtaláltam.) Szerintem nem logikus összehozni Héraklészt és a Duna istennőjét.
Ezeket a szobrokat az eklektikus kor épületdíszítő világába kell helyezni, amikor – még szerencsére – a szépség volt a fő megjelenítési szempont, nem a ma divatos magyarázkodás. A folyami hídpillérekhez kapcsolódóan a hajóorr-szerű ábrázolás sikeres megfogalmazás, és a szobrász ezt egészítette ki az antik örökség stílusjegyeinek felhasználásával. Az ötlet Ernest Goüen-től, a híd tervezőjétől származott.
Szerintem közömbös, hogy minek nevezzük a szobrokat, tény, hogy több, mint száz éve nincs nyoma egyértelmű megnevezésüknek. Véleményem szerint turistáknak, diákoknak a kérdésekre könnyen megjegyezhető választ kell adni. Ha az egyik alak kifejezetten mitológiai, evidens, hogy a másiknak is annak kell lennie.
Üdvözlettel:
Wild László
okl. építészmérnök,
műemlékvédelmi szakmérnök
(Kiemelt kép: MTI)
Be First to Comment